www.kristarex.pl

Trwa ładowanie danych proszę zaczekać ...

Fakt - Zrobiliśmy 10 tys. różańców dla papieża

10 tys. różańców. Wyczyn polskiej rodziny dla papieża

Każdy składa się z 59 koralików wykonanych ze szkła i masy perłowej. Krzyż jest ze stopu aluminium i cynku. – Na każdym różańcu jest wizerunek Jana Pawła II i Matki Boskiej Częstochowskiej. Mieliśmy wyprodukować ich 10 tys. Miesiąc nam to zajęło, ale zdążyliśmy przed czasem – mówi z dumą Krzysztof Jeż (70 l.)

Rodzinnej firmie z Częstochowy, która od 1938 r. zajmuje się produkcją dewocjonaliów, powierzono wykonanie różańców na Światowe Dni Młodzieży. – Papież będzie je rozdawał wiernym. To dla nas wielki zaszczyt – mówi wzruszony pan Krzysztof. I ma powody do dumy, bo sztuka robienia różańców jest rodzinną tradycją przekazywaną z dziada pradziada.

Pierwszy był Michał Jeż, który rozpoczynał od posrebrzania dewocjonaliów, a nienawidzące Kościoła władze PRL-u wsadzały go za to do aresztu. Jego dzieło kontynuuje syn – Krzysztof, jego dzieci i wnukowie. Mają już taką wprawę, że jeden różaniec potrafią złożyć w 15 minut. To wymaga ogromnej precyzji. Żeby podołać papieskiemu zamówieniu, w pocie czoła pracowała cała rodzina. – Różańce biało-czarne zostaną w Częstochowie, drewniane z wizerunkiem siostry Faustyny pojadą do Łagiewnik – mówi uradowany pan Krzysztof.

Zobacz artykuł w elektronicznej wersji FAKTu http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/wielki-zaszczyt-dla-rodziny-jezow-z-czestochowy/z0r854m

 

<<< wróć

Tworzenie stron i aplikacji internetowych | Częstochowa © 2014 Kristarex - produkcja, import, export dewocjonalii.